مقالات

کاشی پرسلان چیست؟

پرسلان محصولی یکنواخت با رنگ بعد از پخت سفید و متراکم می باشد که از مواد موجود در طبیعت که در شرایط خاص تحت فشار بالا شکل گرفته و در درجه حرارت بالا تولید می شود.پرسلان جایگزینی زیبا و ارزنده با برترین خصوصیات یک پوشش مورد استفاده در نما و کف ساختمان ها می باشد، همچنین این محصول جدیدترین تکنولوژِی صنعت سرامیک در حال حاضر می باشد.

در پرسلان ها به علت وجود آماده سازی پیشرفته مواد اولیه، مخلوط کردن مواد اولیه متناسب با همدیگر برای ایجاد فاز های عالی تر جهت ارتقا ویژگی های پرسلان، تولید یک ترکیب کاملا مخلوط شده در آسیاب های بالمیل که باعث یکنواختی کلی خواهد شد، تولید گرانول (دانه های به شکل سیب) به عنوان ذرات ابتدایی تولید پرسلان که شکل گرانول ها و درصد رطوبت موجود در آنها باعث می شود در هنگام پرس کاملا در هم قفل شده و همین مسئله دلیل بالا رفتن دانسیته می باشد.پرس گرانول های تولیدی با درصد رطوبت خاص از مهمترین مسئله های بالا رفتن استحکام و دیگر ویژگی های برتر محصول پرسلانی می باشد.در آخر پخت محصول پرسلانی است که تحت یک سیکل پخت مشخص انجام می شود، این سیکل پخت باعث به وجود آمدن فازهای نهایی بسیار پایدار در پرسلان ها می شود. دما در حدود 1200 درجه سانتیگراد است پس این مسئله باعث می شود در برابر عوامل واکنش پذیر مقاوم گردد و حالت پایداری داشته باشد.براقیت محصول و کیفیت سطحی بالای این محصولات در قسمت پولیش اتفاق می افتد.سختی سطحی بالا و تراکم زیاد محصولات و براقیت بالا در حد 600 لوکس می باشد.

تفاوت فرایند تشکیل سنگ با کاشی پرسلان :

سنگ های طبیعی طی یک و یا چند مرحله دگردیسی در طبقات داخلی زمین و تحت دمای درونی زمین که تقریبا1000 درجه سانتی گراد می باشد کاملا ذوب می شوند که اگر سریع سرد شوند به صخره های آتشفشانی و اگر با آرامی سرد شوند به صخره های آذرین تبدیل می شوند.استخراج سنگ های طبیعی و خارج نمودن آنها از طبقات زیر زمینی باعثمی شود که در شرایط جوی زمین پایداری خود را از دست بدهند و به همین دلیل سنگ های طبیعی دارای ضعف های بسیاری هستند از جمله:

سریع واکنش نشان دادن در مقابل اسیدها و بازها و مواد شیمیایی دیگر که به علت تراکم و دانسیته و وجود تخلخل سطحی و باز بسیار زیاد و وجود پیوند ناقص و اکتیو می باشد. استحکام خمشی و مکانیکی پایین که در نتیجه از دست دادن پایداری در اثر استخراج، تراکم و دانسیته پایین می باشد.

خاک رس

محصول تولید شده در اثر حرارت دیدن خاک رس سرامیک نامیده می شود که با توجه به درجه حرارت کوره، خواص متفاوتی را دارا می شود. مواد معدنی موجود در خاک رس تعیین کننده رنگ محصول پس از پختن در کوره هستند. سرامیک ها همچنین با روکش مخصوص آماده شده که قبل از آتش افروختن استفاده می شود نیز رنگ آمیزی می شوند. بر اساس برخی از تخمین ها، محصولات ساختمانی خاک رس تقریبا ۵۰% از کل بازار سرامیک را تشکیل می دهد. خاک رس تا زمانی که خشک است خاصیت چسبندگی ندارد اما به محض اختلاط با آب و تشکیل گل، چسبناک می شود. هنگامی که خشک شود و در معرض حرارت قرار گیرد سخت و شکننده می شود. خاک رس از استحکام، ثبات و دوام خوبی برخوردار است. به علاوه این ماده به طور نسبی عایق حرارتی خوبی را نیز فراهم می کند. باد، آب و هوا، گرما و یخبندان قادر به آسیب رساندن به مصالح ساختمانی تشکیل شده از خاک رس نیستند. در نتیجه هزینه های نگهداری و خدمات آن ها کم است. با توجه به خاصیت عایق بندی مطلوب آنها، این نوع مصالح به صرفه جویی در هزینه های انرژی نیز کمک می کند.

لعاب

در ساخت پرسلان پس از ساخت محصول اولیه روی آن با استفاده از یک لایه لعاب پوشانده می شود تا بهترین شکل را به خود بگیرد در ساخت و تهیه لعاب از مواد معدنی بسیاری استفاده می شود که هریک خواص خاص خود را دارند و با کم و زیاد کردن این مواد می توان خواص مختلف مانند براقیت و مات بودن را به سفال پرسلان داد.

فلدسپات

فلدسپات، یکی از مهمترین مواد تهیه پرسلان است. فلدسپات ها ازمهمترین کانیهای سنگی آذرین به شمارمی آیند. فلدسپات ها به سه گروه کلسیت، پتاسیک، سدیک تقسیم می شوند. فلدسپات پتاسیک و سدیک در اکثر موارد به عنوان کمک ذوب و ماده اصلی سازنده ساخته های سرامیکی کاربرد دارد. محصول AN استخراج شده از معدن فلدسپات سدیک در شهر ساوه میتواند درصنایع کاشی وگرانیت و دیگر تولیدکنندگان محصولات سرامیکی مورد استفاده قرار گیرد.

سیلیکا

سیلیکا ترکیبی از اکسیژن و سیلیکون است که به عنوان دو عنصر فراوان در پوسته زمین شناخته می‌شوند. این ماده شباهت بسیاری به شیشه دارد که در شکل کریستالی کوارتز، شکل غیر رسمی اوپال وشکل نامناسب شن و ماسه مشاهده می‌شود. سیلیکا شایع‌ترین پرکننده‌ای است که برای تسهیل شکل گیری و شکل پذیری بدنه پرسلان به کار می‌رود. پرسلان همچنین ممکن است حاوی آلومینا، ترکیبی از آلومینیوم و اکسیژن یا موادی که حاوی خواص قلیایی کم مانند استاتیت باشد، که بیشتر به عنوان سنگ صابون شناخته می‌شوند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *