مقالات

انواع سرامیک پرسلان و تفاوت های آن ها

 از لحاظ واژه شناسی واژه پرسلانی به گروه وسیعی از سرامیک ها گفته میشود که دمای پخت بسیار بالایی دارند . مشخصا یکی از دلایلی که در مرحله پخت این سرامیک از دمای بسیار بالا استفاده میشود ایجاد حالت شیشه ای و همینطور تخلخل کم است. در واقعیت سرامیک پرسلانی به هر دو صورت لعاب دار و بدون لعاب تولید و به بازار عرضه میشوند . سرامیک پرسلانی در صورتی که بیسکوییت مورد نظر در دمای بسیار بالایی پخته میشود دیگر نیازی به لعاب کاری نیست و با تخلخل صفر سرامیک تولید شده به صورت سرامیک پرسلان بدون لعاب به بازار عرضه میشود. به طور کلی پرسلان ها در دمای 1400 درجه سانتی گراد پخته و تولید می شوند . به منظور ایجاد سطح سرامیک درخشنده، صاف، زیبا، ضدآب، ضد مواد شیمیایی روی بیسکوییت را پس از خنک کردن با یک لایه نازک لعاب می پوشانند و سپس در کوره پخته می‌شود.

سرامیک پرسلانی فول بادی  full body

سرامیک پرسلانی فول بادی از خاک پرسلان تولید می شود، بافت و رنگ آن کاملا یکنواخت و یکدست می باشد. سرامیک پرسلان فول بادی بسیار مستحکم، بادوام و ضد خش است که قیمت بالا و ظاهر زیبایی دارد. این نوع سرامیک پرسلان بدون لعاب می باشد که قدرت جذب و نفوذ آب در این کاشی بسیار کم و حدود ۰.۵% است. این نوع سرامیک پرسلان در دیوار، کف و پیشخوان و در مناق مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی به کار می رود.

سرامیک پرسلانی دبل شارژ  Double Loaded or Double Charged

سرامیک پرسلانی دبل شارژ از یک لایه بیسکویت و ذرات پودری تشکیل شده است که در تولید سرامیک پرسلانی دبل شارژ ۷۰ الی ۸۰ درصد از پودر خاک رس در قسمت زیرین و ۲۰ الی ۳۰ درصد سطح روی آن را با خاک رنگی پر می کنند، سپس دو لایه را تحت فشار قرار داده و پرس می کنند و سپس حرارت می دهند. سرامیک پرسلانی دبل شارژ از فول بادی ارزان تر است و معمولا در کف کاربرد بیشتری دارد.

سرامیک پرسلانی گلیزد  Glaze

سرامیک پرسلانی گلیزد در حرارت بالا لعاب داده می شود که لعاب به کار رفته در تولید سرامیک پرسلان گلیزد طرح و رنگ های متنوعی را در روی سطح سرامیک ایجاد می کند. این نوع سرامیک پرسلان براق تر و مستحکم تر هستند و به علت لعاب دار بودن در برابر لک و خش مقاوم تر می باشند که در دیوار ها و به عنوان سرامیک کف استفاده می شود.

سرامیک پرسلانی Soluble Salt

این نوع سرامیک پرسلانی، مانند سنگ مرمر بسیار زیباست که تنوع رنگ و استحکام آن موجب شده که گاهی از آن به جای سنگ مرمر استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *